Czy tak zwane urządzenie wielofunkcyjne może zastąpić drukarkę oraz skaner w domu lub małej firmie?

Jeszcze kilkanaście, czy też kilka lat temu standardem w polskich domach, bądź też w małych firmach była osobno stojąca drukarka oraz osobno stojący skaner. Obecnie coraz częściej ich miejsce zastępuje tak zwane urządzenie wielofunkcyjne, czyli zamknięcie w jednej obudowie drukarki, skanera oraz funkcji ksero. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie tylko obsługujemy jedno urządzenie zamiast dwóch różnych, ale także możemy w bardzo wygodny sposób kserować dokumenty. W skład urządzenia wielofunkcyjnego może wchodzić zarówno drukarka atramentowa, albo drukarka laserowa, w zależności od naszych preferencji i potrzeb.
Co więcej, coraz więcej urządzeń wielofunkcyjnych znanych firm, takich jak na przykład HP albo Brother, w ogóle nie wymaga połączenia z naszym komputerem za pomocą kabla, a łączy się z nim zamiast tego za pomocą sieci bezprzewodowej. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ pozwala kilku komputerom jednocześnie korzystać z tego samego urządzenia wielofunkcyjnego. Gdy mamy zamiar zakupić tego typu urządzenie, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów i rozmiar urządzenia jest praktycznie najmniej ważnym z nich wszystkich.
Ważna jest natomiast rozdzielczość skanowania oraz rozdzielczość drukowania, a także oczywiście prędkość pracy urządzenia. Jeżeli liczymy się z każdym groszem, to warto jest zakupić takie urządzenie wielofunkcyjne, do którego materiały eksploatacyjne są stosunkowo tanie. Może się bowiem wydarzyć tak, że będziemy chcieli zaoszczędzić na cenie samego urządzenia, a potem okaże się, że tusz lub toner jest do niego strasznie drogi. Lepiej jest więc naprawdę dołożyć nieco więcej do urządzenia sprawdzonej marki, mając pewność, że zamienniki materiałów eksploatacyjnych nie wydrenują nam kieszeni.