Wszystkie części w laptopach mają jedną wspólną cechę – zazwyczaj psują się w najmniej odpowiednim momencie. Oczywiście to dość ironiczne stwierdzenie, ale nie zmienia ono faktu, że nagła awaria zasilacza może być poważnym problemem. Jej efektem jest nie tylko wymuszona przerwa w pracy, ale również konieczność zakupu nowego zasilacza. Co prawda, na rynku znajdziemy mnóstwo takich urządzeń, jednak nie każdy model będzie pasować do danego laptopa.

Jakie parametry są istotne, aby poprawnie dobrać zasilacz do laptopa?

Krok pierwszy – sprawdź parametry techniczne starego zasilacza!

Jeżeli ktoś nie interesuje się elektroniką, zapewne wszystkie zasilacze będą dla niego jednakowe. Rzeczywiście poszczególne urządzenia są dość podobne pod względem budowy, ale mimo to różnią się specyfikacją techniczną. Dlatego przy zakupie zasilacza trzeba dobrze dopasować jego parametry. W jaki sposób? To proste! Wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi laptopa i sprawdzić, jaki zasilacz jest dla niego odpowiedni. Alternatywnie można po prostu zapisać sobie parametry starego zasilacza, a następnie kupić model o identycznej specyfikacji.

Kluczowe znaczenie mają tutaj trzy wartości:

 • Natężenie – natężenie prądu zawsze jest wyrażane w amperach (symbol A). Przy wyborze zasilacza do laptopa warto pamiętać, że generowane przez niego natężenie powinno być równe lub wyższe od zalecanego. W przeciwnym wypadku laptop nie otrzyma wystarczającej energii, co może nawet doprowadzić do jego uszkodzenia!
 • Napięcie – przy wymianie zasilacza trzeba upewnić się, iż napięcie prądu (oznaczone symbolem V) pozostanie na tym samym poziomie! Odchylenia w jedną lub w drugą stronę są więc niedopuszczalne.
 • Moc – moc zasilacza jest określana w watach (symbol W). Tutaj również należy unikać zbyt niskich wartości. Niemniej można zakupić zasilacz o większej mocy, ponieważ w żaden sposób nie wpłynie to na pracę laptopa.

Krok drugi – zwróć uwagę na wejście zasilające!

Gniazda zasilania w laptopach również mogą mieć odmienne wejścia. Nie chodzi tutaj jednak o ich kształt, ale o rozmiar wtyku. Dlatego jest to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza.

Jak można sprawdzić, czy dany wtyk będzie odpowiedni? Wystarczy zastosować te same metody, co w przypadku doboru właściwych parametrów technicznych. Pierwszą z nich będzie ręczne zmierzenie wtyku (np. przy pomocy suwmiarki) i zakup urządzenia o takiej samej długości. Zamiast samodzielnego mierzenia można również sprawdzić długość wtyku w karcie produktu. Obydwie metody znacznie ułatwią zakup zasilacza o właściwych parametrach.

Przykład wtyku: średnica 5,5 mm, średnica wewnętrzna 2,5 mm, długość 12 mm.zasilacze do laptopów warszawa

Krok trzeci – zadbaj o oszczędność z marką zasilaczy do laptopów Movano oraz Mitsu

Ceny niektórych zasilaczy do laptopów wynoszą nawet kilkaset złotych. Zdecydowanie najdroższe są oczywiście modele produkowane przez znane firmy, takie jak: Asus, Lenovo lub Toshiba. Dlatego wymiana takiego urządzenia może oznaczać spory wydatek. Może, ale nie musi! Warto bowiem pamiętać o istnieniu zamienników, czyli zasilaczy wyprodukowanych przez inne firmy. Takie urządzenia mają z reguły identyczne parametry techniczne, dzięki czemu będą działać w ten sam sposób.

Na polskim rynku już w 2003 roku pojawiła się firma ICO, która obecnie jest właścicielem marek Movano i Mitsu. To właśnie pod ich szyldem przebiega produkcja różnych części komputerowych. Rzecz jasna w ofercie Movano i Mitsu można znaleźć także zasilacze do laptopów. Są one bardzo uniwersalne i kompatybilne z wieloma laptopami oraz notebookami. Z tego względu zasilacze Movano oraz Mitsu będą rewelacyjną alternatywą dla droższych urządzeń.

Zasilacze do laptopów Movano i Mitsu – przegląd wybranych modeli

Pierwszym przykładem jest zasilacz Mitsu 19.5V, 4.62A – kompatybilny z laptopami DELL

Przykładowy zasilacz Mitsu został stworzony przy zachowaniu najwyższych norm dotyczących jakości i bezpieczeństwa. Urządzenie poddano m.in.: testowi elektrycznemu, testowi przeciwzwarciowemu oraz przepięciowemu. W ten sposób producent zyskał pewność, że ten zasilacz zapewni nie tylko bezproblemowe, ale i bezpieczne użytkowanie.

Jego parametry techniczne są następujące:

 • Natężenie – 4.62 A
 • Napięcie – 19.5 V
 • Moc – 90 W
 • Wtyk – średnica 7,4 mm, średnica wewnętrzna 5,0 mm, długość 12 mm, wtyk z bolcem w środku.
 • Kompatybilność: praktycznie wszystkie serie laptopów DELL – Alienware, Inspiron, Inspiron Mini, Latitude, Precision, Studio, Vostro, XPS.

Drugim przykładem jest zasilacz Movano 19V, 3.42A, 65W – kompatybilny z laptopami ASUS, Toshiba i innymi
jak dobrać ładowarkę do laptopa warszawa
Ten zasilacz Movano może naprawdę zaskakiwać swoją uniwersalnością. Dobrze świadczy o tym fakt, że to urządzenie nadaje się do zasilenia kilkuset różnych modeli laptopów. Trudno więc wskazać lepsze rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią praktyczne rozwiązania.

Parametry techniczne tego zasilacza to:

 • Natężenie – 3.42 A;
 • Napięcie – 19 V;
 • Moc – 65 W;
 • Wtyk – średnica 5,5 mm, średnica wewnętrzna 2,5 mm, długość 12 mm.

Na osobne omówienie zasługuje kompatybilność tego urządzenia. Zasilacz Movano będzie odpowiednim źródłem energii dla laptopów, takich jak:

 • ACER – Aspire 1300, wybrane modele z serii Travelmate;
 • ASUS – praktycznie wszystkie modele;
 • BENQ – modele z serii Joybook;
 • DELL – modele z serii Inspiron;
 • FUJITSU – modele z serii Amilo/Amilo Pro oraz Lifebook;
 • LENOVO – modele z serii 3000, Essential oraz IdeaPad;
 • LG – model E300;
 • TOSHIBA – modele z serii Portege, Satellite/Satellite Pro, Tecra.

Podsumowanie

Przykład dwóch opisanych modeli dowodzi, że znalezienie zamiennika dla oryginalnego zasilacza wcale nie musi być trudne! Marki Movano oraz Mitsu mają bardzo bogaty wybór produktów, dzięki czemu każdy powinien szybko znaleźć odpowiedni zasilacz do swojego laptopa. Wysoka jakość i konkurencyjna cena – oto najlepsza rekomendacja dla tych urządzeń!

Jeśli chciałbyś znaleźć zasilacz dopasowany do Twojego laptopa w niskiej cenie, poszukaj go w naszym sklepie.
Kliknij: Zasilacze do laptopa