Stykając się z bateriami do laptopów wielokrotnie czytamy oznaczenia, które bywają dość enigmatyczne. Należą do nich parametry dotyczące ilości ogniw w baterii, napięcia i rodzaju wykorzystanych ogniw. Według nich baterie dzielą się w większości na te litowo-jonowe i litowo-polimerowe. Czym różnią się między sobą te dwa rodzaje baterii i jakie są ich wady oraz zalety?
 

Baterie litowo-jonowe (LI-ION)

 
Ogniwa baterii litowo-jonowych zbudowane są z litu – to metal, który ma bardzo duży potencjał elektrochemiczny i wysoki stosunek energii do masy. Baterie  litowo-jonowe napędzają sprzęt taki jak: telefony, laptopy, smartwatche, drony, a nawet samochody. Tego typu baterie do laptopów wymagają jednak odpowiednich zabezpieczeń przed przeładowaniem i przegrzaniem, ponieważ są wrażliwe na wszelkie czynniki związane z podwyższoną i obniżoną temperaturą. W środku ogniw litowo-jonowych znajduje się płynny elektrolit (w bateriach Li-Poly w formie żelowej), co niestety może skutkować wypłynięciem substancji. Baterie tego typu cenione są głównie ze względu na brak efektu pamięci, mniejszy wpływ na środowisko i wolniejsze samorozładowanie. Przyjmuje się, że pojemność baterii litowo-jonowej może spaść średnio o 400 mAh w ciągu roku (średnia pojemność baterii laptopa to np. 4400 mAh).
 

Baterie litowo-polimerowe (LI-POLY)

 
Baterie polimerowe cenione są ze względu na dużą odporność na uszkodzenia, a także elastyczność pod względem formowania w różne kształty. Baterie tego typu sprawdzają się w małych urządzeniach elektronicznych – generują odpowiednią ilość energii przy niewielkich wymiarach. Kupując tego rodzaju baterię do laptopa z pewnością zauważymy różnicę w cenie w stosunku do baterii litowo-jonowej. Baterie polimerowe są zdecydowanie droższe. Baterie litowo-polimerowe są odporne na przeładowanie, mają niższe ryzyko wycieku elektrolitu. Baterie tego typu są często spotykane w lekkich ultrabookach, w których bateria musi być smukła i niewielka.