Baterie litowo-jonowe, a litowo-polimerowe – porównanie
2024-12-30 19:39:00Stykając się z bateriami do laptopów wielokrotnie czytamy oznaczenia, które bywają dość enigmatyczne. Należą do nich parametry dotyczące ilości ogniw w baterii, napięcia i rodzaju wykorzystanych ogniw. Według nich baterie dzielą się w większości na te litowo-jonowe i litowo-polimerowe. Czym różnią się między sobą te dwa rodzaje baterii, a jakie są ich wady oraz zalety?
Baterie litowo-jonowe (LI-ION)
Ogniwa baterii litowo-jonowych zbudowane są z litu – to metal, który ma bardzo duży potencjał elektrochemiczny i wysoki stosunek energii do masy. Baterie litowo-jonowe napędzają sprzęt taki jak: telefony, laptopy, smartwatche, drony, a nawet samochody.
Tego typu baterie do laptopów wymagają jednak odpowiednich zabezpieczeń przed przeładowaniem i przegrzaniem, ponieważ są wrażliwe na wszelkie czynniki związane z podwyższoną i obniżoną temperaturą. W środku ogniw litowo-jonowych znajduje się płynny elektrolit (w bateriach Li-Poly w formie żelowej), co niestety może skutkować wypłynięciem substancji.
Baterie tego typu cenione są głównie ze względu na brak efektu pamięci, mniejszy wpływ na środowisko i wolniejsze samorozładowanie. Przyjmuje się, że pojemność baterii litowo-jonowej może spaść średnio o 400 mAh w ciągu roku (średnia pojemność baterii laptopa to np. 4400 mAh).
Baterie litowo-polimerowe (LI-POLY)
Baterie polimerowe cenione są ze względu na dużą odporność na uszkodzenia, a także elastyczność pod względem formowania w różne kształty. Baterie tego typu sprawdzają się w małych urządzeniach elektronicznych – generują odpowiednią ilość energii przy niewielkich wymiarach.
Kupując tego rodzaju baterię do laptopa z pewnością zauważymy różnicę w cenie w stosunku do baterii litowo-jonowej.
- Baterie polimerowe są zdecydowanie droższe.
- Baterie litowo-polimerowe są odporne na przeładowanie,
- mają niższe ryzyko wycieku elektrolitu.
Baterie tego typu są często spotykane w lekkich ultrabookach, w których bateria musi być smukła i niewielka.