Jak dobrać baterię do laptopa?

Współczesne laptopy praktycznie w niczym nie ustępują komputerom stacjonarnym. Ponadto ich dodatkowym atutem jest to, że można z nich korzystać dosłownie w każdym miejscu na świecie. Jedyne ograniczenie stanowi oczywiście bateria i jej żywotność. Niestety, wszystkie akumulatory po pewnym czasie zaczynają tracić moc. To z kolei wpływa na krótszy czas pracy baterii, a co za tym idzie – konieczność częstszego ładowania laptopa. Ostatecznie spadki mocy są nieraz tak duże, że akumulator należy po prostu wymienić. Jakie parametry mają kluczowe znaczenie przy doborze baterii i co warto sprawdzić, aby uniknąć nietrafionego zakupu?

Bateria do laptopa i jej parametry techniczne – jak dobrać odpowiednią baterię do Twojego laptopa?

Na rynku można obecnie znaleźć mnóstwo różnych komputerów przenośnych. Tym bardziej zaskakuje fakt, że większość laptopów jest zasilana przy użyciu baterii mających bardzo podobne parametry techniczne. Dotyczy to przede wszystkim napięcia, które niemal zawsze wynosi 10,8 V lub 14,4 V.

W tym miejscu warto wyjaśnić pewną nieścisłość. Otóż niektórzy producenci określają napięcie baterii według innego schematu. Dlatego w sklepach nieraz widnieją akumulatory, których napięcie wynosi kolejno 11,1 V oraz 14,8 V. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż działanie takich baterii nie różni się od ich słabszych odpowiedników. Toteż przy zakupie można wybrać zarówno akumulator o mocy 10,8 V, jak i 11,1 V. Identyczna zasada dotyczy baterii o mocy 14,4 V oraz 14,8 V.

Niemniej samo napięcie baterii musi być dokładnie dopasowane do modelu laptopa. To oznacza, że zużytego akumulatora o mocy 10,8 V nie można zastąpić baterią z napięciem 14.8 V i na odwrót!

Poza wspomnianym napięciem, aby odpowiednio dobrać nowy akumulator, trzeba zwrócić uwagę na pojemność baterii.

Tutaj także występują pewne różnice, gdyż pojemność jest wyrażana w watogodzinach (Wh) lub miliamperogodzinach (mAh). Jak odczytywać te parametry? Wyższa pojemność baterii oznacza po prostu dłuższy czas pracy. Jeżeli więc ktoś chce ograniczyć ładowanie akumulatora do minimum, powinien postawić na bardziej pojemną baterię.

AS, VGP, BTL; czyli oznaczenie baterii do laptopa – co należy o nim wiedzieć?

Podczas wymiany baterii można zauważyć, że wszystkie akumulatory mają swoje indywidualne oznaczenie. Co ciekawe, nie służy ono wyłącznie do odróżniania poszczególnych urządzeń, ale również umożliwia identyfikację ich producenta. Każda firma stosuje bowiem własne oznaczenia baterii, co warto zobrazować na konkretnych przykładach:

  • Japońska firma Toshiba produkuje baterie, których kod rozpoczyna się od liter PA –PA3817U-1BRS, PA3533U-1BRS itd.
  • Tajwański koncern Acer stosuje natomiast symbol AS –AS10D31, AS07B47 itd.

Takie oznaczenie jest również bardzo istotne przy samej wymianie baterii. Dzięki niemu użytkownik laptopa może sprawdzić, jakie oznaczenie ma zużyta bateria i na tej podstawie dokonać zakupu nowego akumulatora. Co istotne, indywidualne oznaczenia baterii ułatwiają także znalezienie ich tańszych odpowiedników...

Fabrycznie nowa i tania bateria do laptopa? Teraz jest to możliwe!

Duża dostępność komputerów przenośnych w oczywisty sposób wpływa na większy wybór części i podzespołów. Na rynek trafiły także różne akumulatory, które są idealnymi odpowiednikami dla baterii instalowanych fabrycznie w laptopach. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ takie zamienniki pod kątem parametrów technicznych w niczym nie różnią się od oryginalnych baterii. Natomiast ich cena jest w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent niższa! Dzięki temu zakup odpowiednika będzie doskonałym sposobem na oszczędną wymianę baterii w laptopie.

Przy szukaniu zamiennika dla oryginalnego akumulatora warto zwrócić uwagę na oferty firm Movano oraz Mitsu. Są to dwie polskie marki, które należą do grupy ICO. W ich asortymencie znajdują się rozmaite części komputerowe oraz akcesoria do urządzeń przenośnych. Jakie baterie do laptopów są obecnie sprzedawane przez Mitsu i Movano?

Dlaczego warto wybrać baterie do laptopów producenta marki Movano i Mitsu – przegląd wybranych modeli

Cały asortyment marki Mitsu można określić w jeden sposób. Jest to po prostu dobry sprzęt za naprawdę niewielkie pieniądze! Przykładowo, bateria Mitsu BC/TO-A200 będzie świetnym zamiennikiem dla oryginalnych akumulatorów laptopa Toshiba. Parametry techniczne tej baterii są następujące:

  • napięcie: 10,8 V,
  • pojemność: 4400 mAh (48 Wh),
  • wymiary: 205,60 × 51,80 × 20,00 mm,
  • kompatybilność: wszystkie laptopy Toshiba z serii Dynabook, Equium oraz Satellite.

Baterie Movano są zaś bardzo unikalne. Stworzono je przy użyciu ogniw litowo-jonowych klasy A+. Co ciekawe, dokładnie te same ogniwa są wykorzystywane przez firmę Samsung do tworzenia fabrycznie nowych akumulatorów. Dlatego przykładowy model baterii Movano BZ/HP-HSTNNDB11 zdecydowanie zasługuje na miano baterii klasy premium. Jego parametry techniczne to:

  • napięcie: 14,4 V,
  • pojemność: 5200 mAh (75 Wh),
  • wymiary: 268,00 × 39,89 × 20.30 mm,
  • kompatybilność: wszystkie laptopy HP z serii Business Notebook, a także HP Mobile Workstation NW8240, NW8440, NW9440, NX8420.

Wiedz, że w naszym sklepie znajdziesz baterie do niemal każdego modelu laptopa w bardzo niskich cenach. dobierz nową baterię do Twojego laptopa – zapraszamy Cię do naszego sklepu!

Znajdź baterię w naszym sklepie, kliknij Baterie do laptopa


Komentarze (0)

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu. Będziesz pierwszy?

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć