4 sposoby na zabezpieczenie laptopa na wakacjach

Jeszcze kilkanaście lat temu podróżowanie z własnym komputerem było uznawane za szczyt wygody. Obecnie jednak popularność laptopów jest tak duża, że coraz więcej osób zabiera je ze sobą na wakacje. Oczywiście taka decyzja zapewnia wiele korzyści, ale wiąże się ona również z dużą odpowiedzialnością. Niestety, podczas wakacyjnego szaleństwa wiele osób przestaje należycie dbać o swój komputer. Takie zaniedbanie może spowodować uszkodzenie, a nawet całkowite zniszczenie laptopa. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami bezpiecznego podróżowania z własnym komputerem. Jakie czynniki są tutaj szczególnie istotne?

Po pierwsze – Ty i Twój laptop musicie uważać na słońce!

Poparzenia słoneczne to dość niechlubny atrybut wakacyjnego wypoczynku. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że promienie letniego słońca są niebezpieczne nie tylko dla skóry, ale również dla elektroniki. Laptopy, notebooki, tablety, smartfony; praktycznie wszystkie urządzenia mobilne mogą ulec awarii w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Oczywiście takie zagrożenie nie dotyczy wyłącznie sytuacji, w której ktoś korzysta z laptopa podczas plażowania. Nawet samo zostawienie urządzenia w mocno nasłonecznionym miejscu może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Jak więc można temu zaradzić? To proste! Wystarczy jedynie upewnić się, że laptop nie będzie narażony na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Z tego względu wszystkie urządzenia przenośne należy przechowywać w bezpiecznym i zacienionym miejscu.

Po drugie – zadbaj o bezpieczny transport komputera!

Każda linia lotnicza ma swoje własne regulacje dotyczące przewozu wszelkich urządzeń elektronicznych. Co więcej, na niektórych trasach obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz wnoszenia laptopów na pokład samolotu. Dlatego też przed samą podróżą warto sprawdzić, jakie przepisy będą nas dotyczyć.

Jeśli chodzi o transport lotniczy, laptopa można przewozić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zabranie go na pokład samolotu w formie tzw. bagażu podręcznego. Dzięki temu przez cały lot można mieć laptopa przy sobie. Natomiast drugim rozwiązaniem będzie przewóz urządzenia w bagażu rejestrowanym, który trafi do luku bagażowego. Niestety, tutaj ryzyko uszkodzenia sprzętu staje się dużo większe, gdyż laptop będzie bardziej podatny na wstrząsy i uderzenia.

Co zatem można zrobić, aby zabezpieczyć laptopa przed nadchodzącą podróżą? Niezależnie od wybranego sposobu transportu, pomocny będzie specjalny pokrowiec na laptopa. Umożliwi on nie tylko wygodne przenoszenie urządzenia, ale również zapewni ochronę laptopa przed ewentualnymi wstrząsami. Ponadto w trakcie pakowania sprzętu do bagażu rejestrowanego warto go dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy ręcznika lub innej miękkiej tkaniny.

Po trzecie – zwróć uwagę na wilgotność powietrza!

Klimatyzowany pokój hotelowy zapewnia ludziom chwilę wytchnienia od upalnego słońca. Jednakże ten niepozorny moment błogości może stać się zarazem źródłem poważnego problemu. Dlaczego? Ponieważ nagły wzrost lub spadek temperatury i wilgotności powietrza ma bardzo negatywny wpływ na elektronikę.

Na szczęście rozwiązanie tego kłopotu jest banalnie proste. Wystarczy jedynie odczekać chwilkę po wejściu do nowego pomieszczenia i uruchomić laptopa po upływie kilku minut. Dzięki temu ryzyko ewentualnej awarii zostanie znacząco zredukowane.

Po czwarte – piach, kurz, owady; chroń przed nimi swojego laptopa!

Większość ludzi zabiera laptopa na wakacje po to, aby móc wszędzie z niego korzystać. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zachować szczególną ostrożność podczas uruchamiania laptopa na świeżym powietrzu. Jeżeli bowiem drobinki piasku lub ziemi dostaną się do wnętrza urządzenia, laptop może przestać działać. Takim samym zagrożeniem są również owady, które może przyciągać ciepło wydzielane przez uruchomiony komputer.

W tym przypadku trudno jest wskazać uniwersalne rozwiązanie opisanego problemu. Najważniejszym aspektem będzie po prostu zachowanie ostrożności i rozważne korzystanie z laptopa podczas pobytu na basenie lub plaży.

Przedstawione sposoby pozwolą zabezpieczyć laptopa przed najczęstszymi zagrożeniami, które pojawiają się w trakcie letnich wakacji. Nagłe zmiany temperatury, silne promienie słoneczne, uszkodzenie podczas transportu, brud i zanieczyszczenia; tego powinien wystrzegać się każdy posiadacz komputera przenośnego. Jeżeli jednak ktoś chciałby uzyskać dodatkową gwarancję bezpieczeństwa, ciekawym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa zapewni ochronę przewożonego bagażu, a także umożliwi uzyskanie odszkodowania na skutek nagłego zniszczenia sprzętu. Jest więc to dobre rozwiązanie dla najbardziej zapobiegliwych osób.


Komentarze (0)

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu. Będziesz pierwszy?

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć