Optyczna stabilizacja obrazu to dla wielu dzisiejszych zawodowych fotografów, fotografów amatorów, użytkowników smartfonów komfortowy standard z tzw. półki premium. Również pasjonaci, będący nerdami (geekami), czyli ludźmi uwielbiającymi Nowe Technologie z pewnością nie pogardzą tą praktyczną funkcją w urządzeniach. Sprzętem wyposażonym właśnie w obiektywy o takich możliwościach technicznych.

Funkcja OIS co to takiego ?

Jest to niesamowicie przydatna i zarazem bardzo istotna funkcja, dzięki której wykonywane przez nas fotografie, szczególnie te wykonane w trudniejszych warunkach oświetleniowych, np. w nocy wychodzą ostrzejsze.
Co więcej, w czasie zastosowanie włączonej funkcji w trybie ciągłym, powoduje także ona stabilizacje nagrywanego przez nas materiału video.
W praktyce oznacza to stabilniejsze, płynniejsze wideo bez trzęsienia się lub szarpania obrazem, utratą ostrości całości materiału lub w wybranych jego punktowych częściach -rejestrowanego obrazu
(pojedynczych kadrów). Przy czym trzeba przyznać, iż także i tu- fizyczna cyfrowa stabilizacja obrazu radzi sobie nieźle na tym polu walki. Jednak to nie jest to samo, która to np. kiedyś była stosowana, czyli programowana optyczna stabilizacja obrazu na poziomie oprogramowania  OIS w telefonach marki SONY, seria Sony Xperia, Xperia itp.
Aktualnie, jak na razie opcja ta jest wyłącznie domeną (przymiotem- technicznym udogodnieniem) w smartfonach z najwyższej półki cenowej.
Chociaż powoli, pomału zaczyna się to zmieniać na lepsze. Świetnym przykładem może być
Samsung Galaxy A5 oraz model A7 (2016). Obecność tego udogodnienia technicznego w wymienionych powyżej średniakach od koreańskiego producenta sprawia do dzisiaj, ich wyjątkową atrakcyjność na tle innych średniaków. Jest tak nawet dziś, w roku 2020.

Plany Samsunga na rok 2021, względem średniej półki oraz niszy- najtańszych telefonów

Firma Samsung ma w planach od przyszłego roku zaimplementować (zastosować) optyczną stabilizację obrazu w swoich urządzeniach ze średniej oraz niskiej, niszowej półki cenowej.
Oczywiście na początku będzie to proces wdrożeniowy tej technologii tylko do tego pierwszym segmentu sprzętowego, czyli średniej klasy smartfonów. Koreańczycy za pomocą tego „asa w rękawie”, technologii  OIS chcą zagarnąć tę znaczna część rynku mobilnego. Tym samym przyciągając do południowokoreańskiej marki Samsung jeszcze większą liczbę zadowolonych Klientów i dzięki temu bardziej uatrakcyjnić swoje portfolio produktowe o ciekawsze średniaki dla mniej wymagających osób.

Czy warto się tym zainteresować, zakupem urządzenia z taką funkcją ?

Warto dopłacić kilkanaście złotych więcej albo dopłacić parę stów w celu zakupu takiego urządzenia. Przede wszystkim są ku temu dwa powody:
• Funkcja OIS ciągle kompensuje drżenia (np. chodzenie po nierównym terenie z telefonem w ręku albo trzęsienie się telefonu przez rękę) nawet w czasie kadrowania obrazu (tzw. stabilizacja ciągła). Jest ona również użyteczna w przypadku drżących dłoni – spowodowanych chorobą użytkownika urządzenia oraz kiedy używany jest zbyt duży zoom, powodujący liczne rozmycia obrazu (utrata jego ostrości).

Dlaczego warto się tym interesować?

• Ponieważ wtedy znacznie łatwiej jest obserwować obiekt w wizjerze lub na ekranie panelu LCD niż skupiać się na opanowaniu stabilizacji obrazu video.
Także brak jest tutaj: tego niekorzystnego wpływu na samą soczewkę zamontowaną w aparacie telefonu, która mogłaby się poruszać w trakcie robionego zdjęcia lub rejestrowanego materiału video.
• Funkcja OIS utrzymuje soczewkę obiektu telefonicznego nieustannie w centralnym jej położeniu w trakcie kadrowania obrazu (w dużym uproszczeniu: tworzenie obrazu). Układ optycznej stabilizacji parametrów obrazu i dokonuje wszelkich możliwych kalkulacji, inaczej odpowiednich przesunięć i kompensuje drżenia. Dzieje się to wtedy, kiedy akurat użytkownik trzyma wciśnięty przycisk migawki.

Z tego powodu wszystkie soczewka z optyczną stabilizacją obrazu, stosowana także w telefonach Samsung znajduje się w centralnym swoim położeniu. Natomiast jej odległość jest tym bardziej- mniejsza, względem ekstremalnego położeń obrazu. Zatem tryb ten umożliwia skuteczniejszą kompensację drgań smartfony w czasie używania jego aparatu fotograficznego.

Uwaga! 

Pierwszym producentem na świecie, który zastosował tę technikę, w swoich produktach i rozwiązaniach był Panasonic. Chodzi o technikę, użycia po raz pierwszy - optycznej stabilizacji obrazu w swoich produktach. Wszakże ten fakt nie dotyczy - pierwszej wyprodukowanej na świecie kamery video.
Nie da się, nie zauważać, iż południowokoreański producent każe sobie płacić nie mało za telefony będące ze średniej półki cenowej, w przypadku generacji Galaxy, z serii „A”. Jednocześnie takie działania ze strony producenta pokazują chęć jeszcze głębszej dominacji Samsunga w sektorze telefonów średnio wycenionych. Urządzeń o nie najgorszych ani też, nie najlepszych parametrach technicznych.