Toner to bardzo ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu kserokopiarki. W końcu może się okazać, że będzie on na tyle kosztowny, że zadowolenie z zakupu sprzętu szybko minie.
Tonery do kserokopiarek decydują o kosztach druku tekstu bądź grafiki, stąd ich rola nie powinna zostać pominięta podczas wyboru urządzenia. W zależności od tego, na jaką kserokopiarkę się decydujemy – nową, używaną, czarno-białą czy kolorową – toner znajduje się w wyposażeniu bądź nie. Zatem używany sprzęt zawsze posiada toner startowy, nowy sprzęt bez koloru zazwyczaj nie posiada tonera, natomiast nowe kserokopiarki drukujące w kolorze zawsze mają w wyposażeniu toner do kserokopiarek.
Tonery wchodzą w koszty eksploatacyjne urządzenia. W związku z tym, jeśli chcemy je obniżyć powinniśmy zakupić nowoczesną kserokopiarkę cyfrową. Im starsza maszyna, tym jej koszty użytkowania rosną. Zdecydowanie odradza się kupowania tańszych zamienników. Gwarancja automatycznie traci na znaczeniu w momencie, gdy ze sprzętem stanie się coś podczas używania nieoryginalnego wkładu. W serwisie kserokopiarek bardzo łatwo można sprawdzić, czy toner jest od producenta, czy też nie.
Zastanawialiście się czasem, co jest w środku tonera? Jak to wygląda? Okazuje się, że są to średnie i małe kuleczki, jedne szklane, drugie zaś stworzone z żywicy termoplastycznej. To one barwią nasze literki lub obrazki na różne kolory. Gdy proszek określonego koloru trafi na papier, następnie jest utrwalany w bardzo wysokiej temperaturze, a potem zwyczajnie wprasowywany w papier.
Jeżeli toner do kserokopiarki bądź drukarki się wytraci, należy go ponownie naładować. Jest to znacznie korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Regeneracją tonerów powinna zająć się odpowiednia firma, jeśli jednak sami wiemy, jak oczyścić i napełnić toner, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy za każdym razem w ten sposób postępowali.