Bateria to serce każdego laptopa – element, który napędza go do pracy. Dobra bateria w laptopie jest tak samo ważna, jak wszystkie inne podzespoły. Często jednak zapominamy o jej właściwej pielęgnacji i dziwimy się, jak często nasz laptop wymaga podładowania i jak szybko traci energię. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na zaoszczędzenie baterii w laptopie.
 

Sposoby na zaoszczędzenie baterii w laptopie

 
  1. Ograniczenie jasności ekranu

 
Podstawowym sposobem na ograniczenie zużycia baterii jest zmniejszenie jasności ekranu. Parametry wyświetlacza, na jakich pracujemy, w tym jego częstotliwość odświeżania i jasność mają szczególne znaczenie przy większych laptopach, posiadających ekrany o przekątnej 17 czy 16 cali.
 
  1. Podświetlenie klawiatury

 
Podobnie jest z podświetleniem klawiatury – dla baterii w naszym laptopie korzystniejsze będzie włączenie światła w pokoju czy przy biurku w którym siedzimy, niż korzystanie z podświetlanej klawiatury.
 
  1. Wyłącznie Wi-Fi, Bluetooth

 
Aby zaoszczędzić baterię należy wyłączyć wszystkie dodatkowe źródła łączności np. Wi-Fi, Bluetooth szczególnie wtedy, gdy możemy pozostać w trybie offline i nie korzystamy z różnych rodzajów transmisji danych.
 
  1. Wyłączenie niepotrzebnych aplikacji

 
Niewiele z nas zdaje sobie sprawę jak aplikacje uruchamiane już w trakcie startu pochłaniają wiele energii. Z części z nich z pewnością nie korzystamy, ale jednak programy te pozostają z nami do samego wyłączenia systemu ciągle pobierając energię.
 
  1. Czyszczenie komputera

 
Aby nie obciążać dodatkowo baterii warto zadbać o czyszczenie komputera ze zbędnych plików. To nie tylko pozwoli nam na przyspieszenie systemu, ale również umożliwi dłuższą pracę baterii.
 
  1. Ograniczenie trwających w tle procesów
 
Niejednokrotnie jest tak, że przy włączeniu komputera uruchomimy kilka programów i będą one pracować w tle. Im mniej procesów trwających w tle, tym lepiej dla obciążonej baterii.
 
Więcej na temat pojemności baterii przeznaczonych do konkretnych modeli laptopów przeczytają Państwo w naszym dziale poświęconym bateriom do laptopów.