Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w biurze oraz domu bez niektórych urządzeń. Jednym z nich jest bez wątpienia drukarka. Nawet jeśli większość naszych tekstów i plików przechowujemy obecnie w wersji elektronicznej, to wciąż ciąży na nas obowiązek drukowania sporej ilości dokumentów. Wydajna i niezawodna drukarka wciąż pozostaje zatem koniecznością. Wysokiej jakości drukarka atramentowa zapewnia szybką i bezawaryjną pracę przez naprawdę długi czas. Olbrzymie znaczenie dla jakości każdej wydrukowanej strony, oprócz samego sprzętu, ma także odpowiedni tusz (kolor lub czarny). Im więcej zatem drukujemy, tym większym wydatkiem staje się każdorazowy zakup nowych tuszy.
Z tego powodu, wiele osób zastanawia się, czy warto kupować oryginalne produkty i ile kosztuje tusz do drukarki, rekomendowany przez producenta? A może lepiej postawić na zamienniki?
O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule, porządkując informacje, które trzeba mieć, zanim kupimy nowy tusz do drukarek – oryginalny lub zamiennik.

Oryginalne tusze do drukarek – w czym tkwi ich przewaga?

ile kosztuje tusz do drukarki

Spora grupa posiadaczy drukarek kupuje tusze oryginalne. Są wytwarzane przez producentów sprzętu drukującego, dzięki czemu mamy pewność, że zyskujemy produkt w pełni odpowiadający potrzebom naszego urządzenia.
Oryginalne tusze do drukarki (kolor czarny i pozostałe barwy) to także gwarancja zawsze tej samej, idealnej jakości wydruku. Dodatkowo, w składzie tuszu znajdują się substancje chemiczne, które przeciwdziałają zasychaniu tuszu oraz czyszczą urządzenie ze wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu, drukarka działa zawsze optymalnie i z maksymalną wydajnością.
Niestety podstawowym mankamentem tuszy oryginalnych jest zazwyczaj cena, która bywa nawet o 70% wyższa niż w przypadku dobrej jakości zamienników.

Zamienniki do drukarki – różne tusze, różne jakości

Wciąż w naszym społeczeństwie pokutuje mit, że zamienniki to tusze niepełnowartościowe. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tusze do drukarek takiej marki, jak Asarto, idealnie nadają się do różnych modeli drukarek, na przykład: HP, Xerox, Panasonic, Ricoh i Brother, gwarantując optymalną jakość, nie odbiegającą od parametrów, które mają produkty oryginalne.
Nowoczesne tusze-zamienniki pozwalają otrzymać jakość wydruku na poziomie zbliżonym do produktów oryginalnych. Zdarza się często, że wyróżnia je także zdecydowanie wyższa wydajność, która pozwala na wydrukowanie znacznie większej ilości stron, niż na oryginalnych tuszach. Największą przewagą zamienników, która zazwyczaj przekonuje większość klientów, jest niska cena, zmniejszająca koszty eksploatacji urządzeń drukujących.
Mitem na temat zamienników jest to, że ich stosowanie jest zawsze podstawą do utraty gwarancji na drukarkę. Nowoczesne tusze od sprawdzonych dostawców są bowiem w pełni kompatybilne z urządzeniami i dlatego większość producentów pozwala na ich stosowanie w swoich sprzętach bez naruszenia postanowień gwarancyjnych.

Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy tusze do drukarki

Gdy potrzebujemy kupić nowy tusz do drukarki, musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka elementów. Oczywiście, jeśli nabywamy produkt oryginalny, proces jest zdecydowanie prostszy i nie wymaga większej filozofii – kupujemy materiały eksploatacyjne przeznaczone do danego modelu sprzętu.
Natomiast przypadku zamienników, warto na początek dokładnie sprawdzić opinie o producencie. W drugiej kolejności trzeba przyjrzeć się parametrom technicznym produktu. Istotny jest kod, dzięki któremu dobierzemy idealnie taki tusz, jaki jest nam potrzebny. Drugą istotną informacją, którą wyczytamy ze specyfikacji, jest wydajność, jaką mają dane tusze. Wartość określa ile stron otrzymamy, zakładając 5% zadrukowanie kartki. W ten sposób łatwo porównamy, na jak długo starczą nam różne produkty, oferowane w sklepie.
W zależności od sposobu wykorzystania drukarki, można także dopasować rodzaj atramentu. W tuszach do drukarek stosuje się atramenty:
  • pigmentowe,
  • barwnikowe.
Pierwszy z nich najczęściej nadają się do wydruków wysokiej jakości, przy których zależy nam na uzyskaniu ostrych i wyrazistych konturów. Atrament barwnikowy sprawdza się przy częstym drukowaniu zdjęć i obrazków normalnej jakości.

Jaki tusz do drukarki najlepiej wybrać?

Zakup tuszy do drukarek, nie musi już być olbrzymim obciążeniem dla domowego lub firmowego budżetu. Dzięki szybkiemu rozwojowi rynku i zapotrzebowania na tusze do drukarek, zyskaliśmy bowiem szeroki wybór produktów wysokiej jakości, pochodzących wprost od producentów drukarek lub renomowanych wytwórców zamienników.
Jeśli zależy nam na zawsze optymalnej jakości wydruku, niezawodności i skutecznym czyszczeniu urządzenia, a cena nie gra tak istotnej roli, najlepiej zakupić tusze oryginalne.
Z kolei, jeżeli chcemy obniżyć koszty, równocześnie nie tracąc na jakości oraz wydajności, nowoczesne zamienniki sprawdzają się wręcz perfekcyjnie, zapewniając optymalną pracę i pełną kompatybilność z urządzeniem.
A który tusz najlepiej nada się do Waszej drukarki – kartridże oryginalne czy może sprawdzone zamienniki?