Właściwy zakup drukarki wpływa na późniejszą wygodę oraz koszt eksploatacji sprzętu. Z tego względu, warto dokładnie przyjrzeć się możliwościom i wybrać model, który najlepiej sprosta potrzebom i pozwoli na drukowanie wszystkich naszych dokumentów.
Na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę do domu lub biura? Które parametry drukarki laserowej i atramentowej są szczególnie istotne? Jakie są najważniejsze rodzaje drukarek? O tym wszystkim dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Drukarka do domu, drukarka do biura – jakie mamy oczekiwania?

Na zakup sprzętu drukującego największy wpływ powinien mieć sposób ich eksploatacji. Zupełnie innej drukarki potrzebujemy bowiem w domu, gdy sporadycznie drukujemy jedną, dwie czarno-białe strony, niż do biura, w którym drukujemy tysiące wielobarwnych wykresów i tabel każdego dnia.
Aby wybrać optymalne rozwiązanie, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka kluczowych właściwości. Zalicza się do nich między innymi: cena samego urządzenia, koszt materiałów eksploatacyjnych oraz poziom wydajności i jakości wydruku.
Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych właściwości, warto zastanowić się nad zupełnymi podstawami. A do takich należy wybór pomiędzy drukarką atramentową i laserową.

Drukarka laserowa i drukarka atramentowa, czyli wydajność i wysoka jakość każdego wydruku

Gdy szukamy drukarki do domu lub pracy, na początku musimy podjąć kluczową decyzję – czy tak naprawdę potrzebna nam drukarka atramentowa czy laserowa?
Czym się one różnią? W pierwszym przypadku, drukowanie dokumentów polega na pokrywaniu kartki papieru kropelkami tuszu, które rozprowadza głowica. Może być ona oddzielna (wówczas miewa tendencję do zasychania) lub zintegrowana z kartridżem, co wiąże się jednak z nieco wyższymi kosztami nowego tuszu.
Natomiast w drukarkach laserowych stosuje się toner, który podczas drukowania dokumentów jest rozprowadzany na papierze dzięki bębnom światłoczułym, również podlegającym wymianie, co dodatkowo podnosi koszty eksploatacji.
Jaką drukarkę wybrać? Do domowego użytku, jeśli używamy drukarkę sporadycznie, warto postawić na urządzenia atramentowe. Do intensywnej eksploatacji i drukowania kilkuset lub więcej stron, idealne będą drukarki laserowe.

Drukowanie dokumentów mono czy w kolorze?

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy potrzebujemy sprzęt drukujący w czerni czy w kolorze.
W warunkach domowych zazwyczaj przydaje się dostęp do uniwersalnego urządzenia, które pozwoli w stosunkowo niskiej cenie wydrukować zarówno teksty w czerni, jak i wielobarwne fotografie.
Jeśli nie eksploatujemy drukarki nadmiernie, można postawić zatem na wyższej klasy drukarkę atramentową, która pozwala na wydrukowanie wszystkich rodzajów dokumentów.
Kolorowe drukarki laserowe są znacząco droższe od urządzeń monochromatycznych. Dlatego najczęściej bywają wybierane do biur, w których są potrzebne w dużych ilościach barwne wydruki wysokiej jakości.

Koszty eksploatacji – co trzeba koniecznie brać pod uwagę, gdy planujemy zakup drukarki?

 
Sam koszt zakupu drukarki to jeszcze nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Dużo istotniejsze są późniejsze koszty eksploatacji, na które składa się w szczególności zakup materiałów eksploatacyjnych:
  • tuszy w przypadku drukarek atramentowych,
  • tonerów i bębnów światłoczułych przy drukarkach laserowych.
Warto dokładnie zapoznać się z kosztami, które będziemy musieli pokrywać za każdym razem, gdy tusze lub tonery będą na ukończeniu. Poza oryginalnymi produktami można postawić także na tańsze zamienniki, produkowane przez sprawdzone i renomowane firmy. Utrzymujemy wysoką jakość wydruku, wydajność oraz optymalne działanie sprzętu, znacząco obniżając koszty zakupu.

Szybkość wydruku – gdy czas ma znaczenie

Wiele osób zwraca także uwagę na szybkość wydruku, która ma szczególne znaczenie w przypadku pracy biurowej, choć bywa równie ważna dla użytkowników prywatnych.
Drukarki atramentowe zazwyczaj drukują w zadowalającym tempie, jednak radzą sobie zdecydowanie lepiej z czystym, czarnym tekstem. Gdy chcemy wydrukować zdjęcie lub ilustrację, ich prędkość drastycznie spada. Pod tym względem, urządzenia laserowe są bezkonkurencyjne, drukując nawet powyżej 40 stron na minutę.
Warto jednak pamiętać, że w warunkach domowych zazwyczaj szybkość ustępuje miejsca jakości wydruku.

Dodatkowe możliwości – czego jeszcze możemy oczekiwać od drukarki?

Współczesne drukarki do domu i firmy to niezmiernie nowoczesne urządzenia, które dają wiele możliwości. Coraz częściej spotyka się na przykład modele wielofunkcyjne, posiadające też możliwość kserowania i skanowania. To olbrzymia wygoda, zapewniająca maksymalny komfort użytkowania oraz funkcjonalność produktu.
Innym rozwiązaniem, które zyskuje szerokie grono zwolenników biznesowych i prywatnych, jest obecnie drukowanie bezprzewodowe. Każdy z nas korzysta teraz regularnie ze smartfona i tabletu, które często zastępują nawet stacjonarne komputery i laptopy.
Nowoczesne drukarki muszą wpisywać się w te trendy. Dlatego coraz powszechniej pojawiają się urządzenia, pozwalające na drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych, za pośrednictwem wi-fi, bez konieczności zrzucania plików na komputer. To olbrzymia oszczędność czasu, gdy możemy od razu połączyć telefon i drukarkę, bez dodatkowych pośredników.

Jak wybrać drukarkę do domu lub firmy – decyzja zależy od sposobu eksploatacji

Wybierając drukarkę do domu lub firmy należy przeanalizować wiele parametrów oraz poznać różne rodzaje drukarek. W zależności od sposobu użytkowania, trzeba zdecydować się na nieco inne rozwiązania.
Drukarki atramentowe to urządzenia przydatne zwłaszcza w zaciszu domowym, w którym nie potrzebujemy sprzętu z dużą prędkością, a kluczowa jest za to cena zakupu oraz dobra jakość wydruku.
W przypadku biura zdecydowanie lepiej postawić na zakup drukarki laserowej, która jest tańsza w eksploatacji, gwarantując optymalny wydruk wielu tysięcy stron.
Zanim zatem wybierzecie się na zakupy, zastanówcie się dokładnie do czego chcielibyście wykorzystywać drukarkę. Dzięki temu, zapewnicie sobie najwygodniejsze i najtańsze rozwiązanie, które zapewni Wam optymalny wydruk wszystkich Waszych dokumentów.
Zapraszamy do poznania naszej oferty drukarek atramentowych i laserowych, dopasowanych do różnych potrzeb. Udanych poszukiwań i optymalnych druków na co dzień i od święta.