Gdy bateria nie chce się naładować, najczęściej obwiniamy właśnie ją. Zastanawiamy się, czy bateria jeszcze nadaje się do użytku, czy już czas na jej wymianę. Nie bierzemy pod uwagę, że uszkodzeniu mogła ulec ładowarka do laptopa. Według specjalistów awarie zasilaczy do laptopów to dość częste usterki. Dzieje się tak dlatego, że nie dbamy o zasilacze, zginamy kable, pozostawiamy je w nasłonecznionych miejscach itd. Gdy stwierdzimy, że zasilacz uległ uszkodzeniu najlepiej jest jak najszybciej go wymienić, ze względu na swoje bezpieczeństwo i używanego sprzętu.
 

Jak sprawdzić czy ładowarka do laptopa działa poprawnie?

 
  • Zwróć uwagę na lampkę kontrolną – pierwszym elementem, na którym należy się skupić jest lampka kontrolna w laptopie. Jeśli ładowarka działa prawidłowo, to do podłączeniu zasilacza do sieci zmieni ona swój kolor. Gdy lampka kontrolna nie reaguje na podłączenie do prądu to znak, że zasilacz jest uszkodzony. Z kolei miganie lub gaśnięcie i zapalanie się lampki mogą oznaczać problemy z płytą główną komputera.
  • Sprawdź, czy zasilacz się nie nagrzewa – zepsuta ładowarka bardzo szybko się nagrzewa i przegrzewa. Dobrze dobrana ładowarka powinna posiadać takie samo napięcie jak laptop.
  • Zbadaj napięcie – jak wspomnieliśmy wyżej zasilacz powinien posiadać takie samo napięcie jak laptop. Uszkodzona ładowarka posiada zbyt wysokie lub niskie napięcie. Zbyt niskie napięcie sprawi, że bateria się nie naładuje, zaś zbyt wysokie doprowadzi do przegrzania zasilacza, co może spowodować uszkodzenie laptopa a nawet pożar.
  • Zweryfikuj wtyczkę zasilania – wtyczka łącząca zasilacz z laptopem powinna być czysta i nie być zbyt mocno dociskana w miejscu styku.
  • Sprawdź kabel – ładowarka często ulega uszkodzeniu przez zginanie kabla lub wielokrotne układanie go w ten sam sposób, aby zapobiec uszkodzeniu ładowarki delikatnie zwijaj kabel.
 
Po więcej informacji dotyczących ładowarek i zamienników baterii do laptopów zapraszamy do naszego działu z bateriami do laptopów i zasilaczami.