Gdy spędzamy dużo czasu przed laptopem, niewiele z nas zastanawia się, jak przedłużyć żywotność sprzętu i zadbać o różne komponenty laptopa. Gdy sprzęt jest nowy staramy się jeszcze o niego dbać, jednak z upływem czasu zapominamy o dobrych praktykach, które pozwolą dłużej cieszyć się pełną wydajnością uzywanego sprzętu. Zanim jednak spiszemy niektóre komponenty na straty, warto sprawdzić, jak przedłużyć żywotność np. baterii i co zrobić w przypadku, gdy regeneracja zużytej cześć jest już niemożliwa.

 Jak przedłużyć wydajność baterii do laptopa? 

  • Producenci laptopów sugerują, aby podczas ładowania korzystać z oryginalnych ładowarek dołączanych do laptopów. Ładowarki, które nie są przeznaczone do danego modelu laptopa, a zwłaszcza tanie podróbki mogą doprowadzić nawet do samozapłonu komputera i pożaru!
  • Baterie laptopów źle znoszą skrajne temperatury – nie lubią ani ciepła ani zimna. Wyjątkowo niebezpieczne dla baterii w laptopach są temperatury powyżej 35° C. Także ładowanie laptopa w pełnym słońcu może prowadzić do jej uszkodzenia.
  • Akumulatory litowo-jonowe nie posiadają tzw. efektu pamięci, to znaczy, że bez przeszkód można je doładowywać. Już nie trzeba jak to się zalecało wcześniej rozładowywać baterii do 0% lub ładować do pełna do 100%, jest to wręcz niepożądane. Naładowanie baterii w laptopie warto utrzymywać w przedziale 15-92%.
  • Aby nie obciążać baterii zbyt mocno warto wyłączyć niektóre niepotrzebne programy działające w tle, wyłączyć sieci transmisji danych z których obecnie nie korzystamy, ustawić mniejszą jasność ekranu czy pozwolić na przejście laptopa w stan hibernacji po określonym czasie bezużyteczności.
  • Aby uniknąć częstego rozładowywania baterii warto wybrać zamiennik o możliwie dużej pojemności mAh.
 
Gdy jednak zauważymy, że nasza bateria zbyt często się rozładowuje, a wszystkie sposoby na zwiększenie jej wydajności nie skutkują, to z pewnością jest to czas na zakupienie baterii zamiennej do laptopa. Nie warto męczyć się ze zużytą baterią. Zamienniki firmy Mitsu lub Movano to sprawdzone baterie, które pozwolą znów cieszyć się wydłużonym czasem pracy po jednym ładowaniu.