Zwykło się uważać, że najlepszym urządzeniem do użytku domowego są drukarki atramentowe. Sporo w tym prawdy, zwłaszcza jeśli drukujemy pojedyncze strony, wyłącznie od czasu do czasu. Jeśli jednak drukarka jest intensywnie eksploatowana, może się okazać, że znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem stanie się nowoczesna i wydajna drukarka laserowa.
Kiedy bywa to opłacalne i na co zwracać szczególną uwagę, podczas wyboru urządzenia i tonera? O wszystkich plusach i minusach drukarek laserowych do domu opowiemy w dzisiejszym artykule.

Kilka słów o podstawach, czyli jak działa drukarka laserowa?

Drukarki laserowe działają, dzięki tonerowi i światłoczułym bębnom, które są naładowane elektrostatycznie. Przyciągają cząsteczki tonera, na które następnie pada światło lasera, zmieniające ich naładowanie. W takich miejscach toner odkleja się od powierzchni bębna. Powstały obraz z bębna przenosi się w następnej kolejności na papier.
W zależności od tego, czy dysponujemy drukarką monochromatyczną, czy kolorową występuje w niej inna ilość bębnów. Podobne zasady działania wykorzystywano już znacznie wcześniej we wszelkich kserokopiarkach.

Drukarki laserowe – zalety i wady urządzenia

Drukarki laserowe stają się coraz ciekawszą alternatywą dla urządzeń atramentowych. Ich największą zaletą jest bez wątpienia szybkość działania, która nawet w przypadku najtańszych modeli jest wciąż przynajmniej dwa razy większa niż przy sprzęcie atramentowym.
Warto również zauważyć, że intensywny rozwój technologii sprawia, że drukarki laserowe stają się coraz tańsze, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić większa grupa klientów. Podobnie jest w przypadku materiałów eksploatacyjnych. Zakup tuszy i bębnów nie jest już aż tak dużym wydatkiem. Wysokiej klasy sprzęt, gwarantujący wyrazisty wydruk, jest zatem znacznie przystępniejszy niż jeszcze kilka lat temu.
Każde rozwiązanie ma jednak również słabsze strony. Drukarki laserowe wciąż są nieco droższe, a sam sprzęt zajmuje zazwyczaj więcej miejsca niż niewielkie urządzenia atramentowe. Powinniśmy też uwzględnić, co tak naprawdę chcemy regularnie drukować. W przypadku zdjęć, drukarki atramentowe wciąż są bowiem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, gwarantującym najwyższą jakość i świetną rozdzielczość.

Materiały eksploatacyjne – co trzeba kupować do drukarek laserowych?

Jednym z kluczowych zagadnień związanych z zakupem drukarki jest dokładne sprawdzenie późniejszych kosztów eksploatacji, które pokazują, ile tak naprawdę przyjdzie nam wydać na sprzęt. Może się bowiem okazać, że nieco droższa drukarka będzie później zdecydowanie tańsza w codziennym użytku.
W drukarkach laserowych należy regularnie wymieniać nie tylko same tonery. Trzeba również zmieniać bębny, co stanowi jeden z głównych kosztów eksploatacyjnych tego typu urządzeń. W niektórych modelach drukarek bębny są zintegrowane z tonerami, w innych stanowią niezależne elementy.
Można wykorzystywać oryginalne materiały, dostarczane przez producenta urządzenia, lub postawić na wysokiej klasy zamienniki, które gwarantują porównywalną jakość, a przy tym często znacznie większą wydajność, a ich cena potrafi być nawet o 70-80% niższa niż przy tonerach oryginalnych.

Prostota obsługi – jak założyć toner do drukarki laserowej?

Sama wymiana tonera w drukarce laserowej nie zalicza się do specjalnie skomplikowanych i poradzi z nią sobie bez większego trudu każdy użytkownik. O konieczności włożenia nowych materiałów eksploatacyjnych zazwyczaj informuje urządzenie, wyświetlając komunikat na panelu.

Co należy zrobić z tonerem w drukarce, żeby dokonać wymiany?

Na początek trzeba oczywiście wyłączyć urządzenie drukujące. Następnie otwieramy klapę dostępu, wyjmujemy stary wkład i wyciągamy zużyty toner. Zajmuje to krótką chwilę i jest skrajnie proste – wystarczy nacisnąć przycisk, uwalniający toner. Kolejnym krokiem jest przygotowanie nowego tonera do założenia. Wyjmujemy go z pudełka, zdejmujemy zabezpieczenie, a następnie wkładamy na miejsce starego. Pamiętajmy, aby go dokładnie dopasować i umieścić między bolcami mocującymi. Na koniec zamykamy klapę. Wymiana powinna zająć raptem kilka minut.

Drukarki laserowe do domu – wygoda, funkcjonalność i często oszczędność

Wysoka jakość i wydajność drukarek laserowych przekonują coraz większe grono prywatnych użytkowników, którzy korzystają z domowych drukarek często i w dużych ilościach. Jeśli każdego dnia drukujemy kilkanaście lub kilkadziesiąt stron, zakup urządzenia laserowego może być znaczącą oszczędnością czasu i pieniędzy.
Warto dokładnie przeanalizować potrzeby i podjąć świadomą decyzję, aby w pełni wykorzystywać parametry sprzętu oraz otrzymywać wydruki zawsze najwyższej jakości, idealnie dopasowane do naszych wymagań.