Eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci nieustannie przestrzegają przed nowymi metodami oszustów, którzy próbują wyłudzić dane osobowe od użytkowników. Niestety, taki proceder trwa już dobre kilka lat. Jedyne zmiany na tej płaszczyźnie zachodzą w metodach wykorzystywanych przez oszustów. Kiedyś były to „darmowe doładowania telefonu”, a obecnie furorę robią „darmowe pakiety internetu”. Oczywiście obydwie te oferty mają jedną wspólną cechę – jest to oszustwo mające na celu kradzież danych.
 
Schemat działania oszustów w niemal każdym przypadku jest taki sam. Tworzą oni fałszywe profile na portalach społecznościowych lub komunikatorach, a następnie rozsyłają do innych użytkowników wiadomości dotyczące organizowanego „konkursu”. Aby uwiarygodnić swój przekręt, oszuści często podszywają się pod znane przedsiębiorstwa. Dlatego też nagrodami w owych „konkursach” mają być z reguły darmowe produkty lub usługi świadczone przez wybraną firmę.
 
Aby wziąć udział w takim „konkursie”, użytkownik musi zazwyczaj wypełnić ankietę i podać swój adres e-mail. W innych przypadkach wymogiem jest np. wysłanie SMS-a pod wskazany numer, co może spowodować naliczanie dodatkowych opłat przez operatora.
 
Ostatnimi czasy na WhatsApp pojawiła się nowa grupa nieuczciwych użytkowników. Zachęcają oni do wypełnienia ankiety w zamian za 100 gigabajtów darmowego internetu. Co jasne, żaden użytkownik nie otrzyma wspomnianego pakietu danych po zrealizowaniu zadania... ale za to jego dane na pewno trafią do oszustów!
 
Dlatego apelujemy o to, aby nie wierzyć w szczególnie atrakcyjne promocje i konkursy z wyjątkowo drogimi nagrodami. Jeżeli ktoś chce wziąć udział w danym wydarzeniu, powinien dokładnie zweryfikować wiarygodność organizatora!