Gdy planujemy kupić drukarkę do domu, najważniejszy wydaje się wybór między urządzeniem atramentowym i laserowym. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i właściwy wybór będzie zależał przede wszystkim od sposobu wykorzystania takiej drukarki. Nie ma przy tym czegoś takiego, jak najlepsza drukarka. Każdy typ drukarki służy do czegoś innego i przykładowo, dobra drukarka atramentowa jest znacznie lepsza niż słaba drukarka laserowa.
Drukarka laserowa to przede wszystkim większa prędkość pracy, szybsze działanie, mniejszy koszt materiałów eksploatacyjnych, ale i nieco gorsza jakość bardzo drobnych szczegółów wydruku.
Mimo wszystko, jeżeli drukować mamy zamiar głównie czarno-białe dokumenty, dobrym wyborem będzie drukarka laserowa monochromatyczna. Jej cena nie jest zbyt wysoka, natomiast drukarka laserowa kolorowa to już naprawdę solidny koszt. Drukarka atramentowa jest z kolei polecana osobom, które mają zamiar głównie drukować w kolorze, na przykład zdjęcia, obrazki lub dokumenty z kolorowymi wykresami. Praktycznie każda drukarka atramentowa w dzisiejszych czasach jest już kolorowa i nawet te kolorowe drukarki atramentowe można kupić w bardzo niskiej cenie.
Tutaj jednak pojawia się problem w przypadku kosztu materiałów eksploatacyjnych, czyli tuszy.
Tusze kolorowe, gdzie każdy kolor w systemie CMYK to osobny zasobnik, potrafią kosztować niemało. Warto jest więc zakupić taką drukarkę atramentową, w której wymienia się same zasobniki bez głowic drukujących. Mimo wszystko, jeżeli drukowanie w kolorze nas nie interesuje, to tak jak było powiedziane wcześniej, wysoko polecana jest raczej monochromatyczna drukarka laserowa.