Uszkodzenie baterii w laptopie sprawia, że komputer będzie działać jedynie przy stałym dostępie do prądu. Wówczas na ekranie pojawi się komunikat informujący o błędzie ładowania. Oczywiście istnieje wiele możliwych przyczyn takiej sytuacji. Na szczęście w niektórych przypadkach użytkownik może samodzielnie poradzić sobie z powstałym problemem. Jak więc reagować w momencie, gdy bateria nie ładuje się prawidłowo? 

Bateria w laptopie nie działa po wymianie – co robić?

Na początku warto wspomnieć o nielicznych przypadkach, kiedy to fabrycznie nowa bateria jest w jakiś sposób uszkodzona. Niestety, wadliwe egzemplarze zdarzają się praktycznie w każdej serii produktów. Jednak przed zgłoszeniem reklamacji należy sprawdzić, czy taki sam problem występuje w momencie podłączenia baterii do innego laptopa lub zasilacza. Naturalnie trzeba przy tym pamiętać, że bateria musi być kompatybilna z danym urządzeniem. Dzięki temu można łatwo wskazać źródło problemu.

Jeżeli bateria ładuje się przy podłączeniu do innego laptopa, trzeba poszukać przyczyny błędu występującego na naszym urządzeniu.

Pierwszym krokiem jest tradycyjne zrestartowanie systemu.

To rozwiązanie może wydawać się trywialne, ale w rzeczywistości wiele różnych błędów znika przy ponownym uruchomieniu komputera.

Restart systemu nie pomógł i bateria dalej nie działa – co dalej?

Drugim ważnym krokiem będzie sprawdzenie i ponowna instalacja sterowników. Ich nieprawidłowa konfiguracja może bowiem powodować problemy związane z ładowaniem baterii. Jak można temu zaradzić?

    1. Z wyłączonego laptopa wyciągamy baterię i uruchamiamy sprzęt przy pomocy zasilacza.
    2. Logujemy się do systemu, a następnie wchodzimy w Menadżera Urządzeń, aby ręcznie odinstalować sterowniki od baterii.
    3. Wyłączamy laptopa, odpinamy go od zasilacza i z powrotem wkładamy baterię.
    4. Uruchamiamy ponownie system i czekamy do chwili, gdy komputer automatycznie zainstaluje sterowniki.

Po takiej operacji sterowniki powinny automatycznie wrócić do właściwej konfiguracji. Jeśli jednak to nie rozwiąże problemu, wówczas należy skupić się na ewentualnych problemach technicznych.

Nowa bateria nie ładuje się prawidłowo – dlaczego?

Aby bateria w laptopie działała prawidłowo, musi otrzymywać odpowiednią ilość energii. Dlatego też każda awaria zasilacza siłą rzeczy wpływa na brak możliwości ładowania. W związku z tym trzeba sprawdzić, czy powstałe problemy nie wynikają właśnie z nieprawidłowego działania zasilacza. Tutaj bardzo pomocna jest dioda sygnalizująca poprawną pracę urządzenia. Jeżeli dioda nagle zgaśnie, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić awarię zasilacza. Ponadto należy skontrolować również stan kabla łączącego urządzenie z gniazdkiem elektrycznym.

Ostatnia porada nie jest związana bezpośrednio z laptopem ani baterią, gdyż dotyczy samego gniazdka. Słynne powiedzenie głosi, że najciemniej zawsze będzie pod latarnią. Ta zasada często sprawdza się w świecie elektroniki, ponieważ to właśnie niesprawne gniazdko elektryczne jest nieraz źródłem rozmaitych problemów technicznych. Oczywiście rozwiązaniem tego kłopotu będzie po prostu przepięcie zasilacza do innego gniazdka. Warto więc pamiętać o skontrolowaniu tego elementu.

Czy Twoja nowa bateria na pewno pasuje do Twojego laptopa?

Wszystkie baterie posiadają specjalne oznaczenia dotyczące ich kompatybilności z poszczególnymi modelami laptopów. Dlatego w trakcie wymiany baterii może dojść do pomyłki, która polega na złym doborze nowego akumulatora. Co prawda, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, albowiem poszczególne baterie różnią się pod względem rozmiaru. Jeśli jednak żadna z powyższych metod nie rozwiążę problemu nieprawidłowego ładowania, trzeba będzie sprawdzić także kompatybilność nowej baterii.

Podsumowując
Wszelkie błędy podczas ładowania baterii mogą wynikać zarówno z nieprawidłowego doboru akumulatora, jak i z przyczyn technicznych. Niemniej jednak wiele z tych drobnych usterek można usunąć zupełnie samodzielnie. Z tego względu przed oddaniem laptopa do serwisu należy wypróbować kilka z powyższych metod. Być może to właśnie wśród nich kryje się rozwiązanie Twojego problemu!