Zrób to, zanim wymienisz baterię w laptopie

Spis treści:

  • Co należy zrobić przed wymianą baterii w laptopie?
  • BitLocker – co to dokładnie jest?
  • Dlaczego należy wyłączyć BitLocker przed wymianą baterii?
  • Wyłączanie BitLocker’a za pomocą funkcji Windows
  • Jak znaleźć klucz odzyskiwania funkcji BitLocker?
  • Jak wymienić baterię, gdy nie mogę odzyskać hasła?

Co należy zrobić zanim wymienisz baterię w laptopie?

Jeśli korzystasz z systemu Windows, przed wymianą baterii w swoim laptopie koniecznie sprawdź ustawienia programu szyfrującego BitLocker. Dlaczego? Bo w przeciwnym razie po wspomnianej wymianie baterii możesz utracić dostęp do wszystkich swoich plików! Dlaczego? Już tłumaczymy, ale od początku…

Czym jest BitLocker?

BitLocker to program, który jest standardowo wbudowany w system Windows. Pozwala on na zabezpieczenie danych zgromadzonych na dysku szyfrowaniem całych partycji dyskowych. Aby uzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych, należy wpisać hasło, które ustalane jest w trakcie włączania szyfrowania. Program ten chroni z założenia przed kradzieżą danych w przypadku ukradnięcia dysku z pamięcią lub całego komputera.

Dlaczego należy wyłączyć BitLocker’a przed wymianą baterii?

Starsze modele komputerów przenośnych posiadają osobną baterię utrzymującą napięcie płycie głównej. Dzięki tej baterii, oprogramowanie płyty głównej (BIOS) jest cały czas włączone, w skutku czego utrzymuje nadane mu ustawienia w swojej pamięci. Gdyby nie ta bateria, konfigurowanie płyty głównej w BIOS’ie nie było by możliwe, gdyż program nie byłby w stanie utrzymać zapisanych danych. Nowsze modele laptopów coraz częściej korzystają jednak nie z dodatkowej osobnej baterii, a z energii zgromadzonej w głownej baterii laptopa.

Z tego powodu – w tym drugim przypadku – po wyjęciu baterii oprogramowanie BIOS wyłącza się, w skutku czego usuwają się jego wszystkie zapamiętane ustawienia.

Jeśli program BitLocker nie został wyłączony przed odłączeniem baterii, to po ponownym włączeniu laptopa załączy się blokada wymagająca od nas klucza. Jeśli nie znamy tego klucza, musimy sformatować dysk i tym samym pozbyć się wszystkiego, co zgromadziliśmy w pamięci dysku naszego laptopa!

Jak wyłączyć BitLocker’a?

Metod wyłączenia szyfrowania danych przez BitLocker’a jest sporo. Pokażemy Ci jedną, tę najprostszą. Wejdź w Panel sterowania na swoim komputerze. (Jeśli nie wiesz jak go znaleźć, wpisz w wyszukiwarce Windowsa słowo „panel”. Wyszukiwarka znajdujące się na pasku w dolnej części pulpitu.

Gdy przejdziesz do panelu sterowania, kliknij System i zabezpieczenia, a następnie Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker.

Teraz wystarczy, że klikniesz we wszystkich zaszyfrowanych partycjach Wyłącz funkcję BitLocker. Wiedz jednak, że potrzebne będzie Ci hasło dostępu, które ustaliłeś Ty lub ktoś inny w procesie włączania szyfrowania.

Co w przypadku, gdy nie pamiętam hasła do BitLocker?

Jak odzyskać hasło do BitLocker’a?

BitLocker w trakcie uruchamiania szyfrowania dysku zapewnia bezpieczne wykonywanie kopii zapasowej klucza dostępu do danych. Jest jedno miejsce, w którym może być tzw. klucz odzyskiwania, w zależności od opcji wybranej podczas aktywacji funkcji BitLocker.

Sprawdź na swoim koncie Microsoft: Zaloguj się do swojego konta Microsoft na innym urządzeniu, aby znaleźć klucz odzyskiwania. W zależności od ustawień wybranych w trakcie włączania BitLocker’a, klucz odzyskiwania może znajdować się na koncie Microsoft.

Co jeśli nie mogę odzyskać mojego klucza?

Niestety, ale w takim przypadku najprawdopodobniej nie wyłączysz szyfrowania. Ale o nic się nie martw!

Po prostu przed wymianą baterii w laptopie przekopiuj wszystkie swoje dane na osobny nośnik pamięci i dopiero wtedy, gdy będziesz posiadać ich kopię, sformatuj swój komputer instalując system Windows na nowo. Zajmie to do kilku godzin, ale po tej operacji będziesz móc bezpiecznie i bez stresu wymienić baterię na nową i cieszyć się nowym życiem swojego komputera bezprzewodowego.

Zleć wymianę baterii wraz z przegraniem danych naszemu serwisowi!

Jeśli nie znasz się na informatyce i wolisz oddać swój komputer w ręce specjalistów z serwisu komputerowego, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jeśli mieszkasz w okolicach Warszawy, zapraszamy z laptopem do naszego serwisu. Jeśli mieszkasz w innych rejonach świata, możesz wysłać do nas swój komputer kurierem. Dobierzemy odpowiednią baterię i wymienimy ją za Ciebie, sprawnie, szybko i bez stresu.


Powiązane produkty

Komentarze (0)

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu. Będziesz pierwszy?

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć